خرید و دانلود فصل دوم پایان نامه سازگاری زناشویی و نقش مهارت های ارتباطی بر آن با فرمت docx در قالب 42 صفحه ورد بصورت کامل و جامع با قابلیت ویرایش

 

 

 

سازگاری را می توان تطبیق یا وفق دادن شخص را با محیط دانست. مثل وقتی که می‌گوییم یک فرد نسبت به خود سازگار است، یا در گروهی که به آن تعلق دارد، سازگار می‌باشد، آن دسته از پاسخ‌های وی  که باعث سازگاری مؤثر و هماهنگ او با موقعیتی که در آن قرار گرفته، مد نظر است. در واقع زمانی انسان بنا به احتیاجات خود نیاز به انجام فعالیتهایی دارد تا بتواند نیاز های خود را تامین کند اما در جریان تامین احتیاجات خود ممکن است با موانعی روبرو شود که در صورت تلاش و برخورد عاقلانه در رفع این موانع نتیجه مثبت که همان رسیدن به هدف و تامین نیازها می باشد منجر می شود که همان سازگاری است.

 

 


در واقع سازگاری را می‌توان چنین تعریف کرد: هر گاه تعادل جسمی و روانی فرد به گونه‌ای دچار اختلال شود که حالت ناخوشایندی به وی دست دهد و برای ایجاد توازن نیازمند به کارگیری نیروهای درونی و حمایت‌های خارجی باشد و اگر فرد بتواند روشهایی را به کار گیرد که مسئله را به نفع خود حل کند و یا شرایط را  با تغییراتی قبول کند فرایند سازگاری اتفاق افتاده است.
 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

2-3- تاريخچه‌ی موضوع در ایران

2-4- نقش مهارت‌های ارتباطی در سازگاری زناشویی

2-5- مروری بر پژوهش‌های انجام شده

2-5-1- پژوهش‌های انجام شده در جهان

2-5-2- پژوهش‌های انجام شده در ایران

2-6- مبانی نظری

2-6-1- نظریه‌های مرتبط با آسیب‌شناسی زندگی زناشویی

2-6-1-1- رویکرد روان تحلیل

2-6-1-2- رویکرد شناختی- رفتاری

2-6-1-3- رویکرد سیستم ها

2-6-1-4- رویکرد ارتباطی

2-6-2- مدل‌های ارزیابی آسیب شناسی زندگی زناشویی

-6-2-1- مدل مک مستر

-6-2-2- مدل فرآیند کارکرد خانواده

مدل برادبوری

2-6-2-4- مدل سه محوری تسنگ و مک درموت

2-6-2-5- مدل السون

2-6-2-6- مدل بیورز

منابع